preload
Tekland Millet
article-RSE-swiss-sherpa-visuel-principal.jpg

NADÁCIA SWISS SHERPA ROZŠIRUJE SVOJU PÔSOBNOSŤ

Nadácia Swiss Sherpa bola založená v roku 2008 a odvtedy už v Nepále dosiahla dobré výsledky. Na základe svojho počiatočného úspechu teraz rozširuje svoju pôsobnosť a programy v Pakistane a Argentíne.

2008. Patrick Z’Brun, švajčiarsky horský vodca a vinár sa vydal dobyť Everest. Na svahoch „strechy sveta“ šlapal spolu so šerpami „bez ktorých nie je možná žiadna expedícia.“ Ako vysvetľuje, „skutočnou otázkou nie je, či stúpate na Everest s kyslíkom alebo bez neho, ale či potrebujete šerpov - a na túto otázku existuje len jedna odpoveď…“ Ak sa ovšem nevoláte Kilian Jornet.

O rok neskôr šerpom vzdal hold film vyrobený švajčiarskym verejnoprávnym vysielateľom SRG. Francúzsky názov znel: Šerpovia: Skutoční hrdinovia Everestu. Keď bol o pár rokov neskôr preložený do nepálčiny vďaka nadácii Swiss Sherpa, umožnil šerpovým rodinám prenikavý pohľad na ich každodenný, ale neobyčajný život: „Mnoho dedinčanov predtým nikdy nevidelo a zároveň si nevedeli predstaviť, čo robili ich muži počas expedícií na Everest. “

article-RSE-swiss-sherpa-photo-groupe.jpg

 

Pre Patricka bola expedícia v roku 2008 predovšetkým šokom a zároveň impulzom na založenie nadácie šerpov.
"Šerpovia mi pripomínali horských vodcov v regióne Valais počas zlatého veku horolezectva.“ Boli to zavalití dedinskí chlapci, ktorí slúžili ako nosiči, ale tiež uľahčovali výstup na vrchol. “ Práca často poskytovala iba neisté zamestnanie a bezpečnostné opatrenia vôbec neexistovali.

TRÉNING NEZÁVISLOSTI

Vo svetle tohto pozorovania má práca nadácie Swiss Sherpa dva smery: výcvik do horského terénu a pomoc šerpom stať sa finančne nezávislým. Tieto dve snahy pomáhajú dosiahnuť dôležitý cieľ: urobiť ich samostatnými a tiež strojcami svojho osudu, predovšetkým vo vzťahu k veľkým cestovným kanceláriám, ktoré ich zamestnávajú.

Výcvik pokrýva celú škálu predmetov: kurzy angličtiny; výcvik záchranárov; lavínové kurzy. Aj keď sa prvé stretnutia konali vo Švajčiarsku a vo Francúzsku, čoskoro ich viedli miestni nepálsky školitelia vyškolení na šerpov a teraz sú školenia riadené autonómne.

„Vďaka nášmu partnerstvu s Medzinárodnou federáciou asociácií horských vodcov (IFMGA) sa desať šerpov vyškolilo ako horský vodca, čo je medzinárodne uznávaná kvalifikácia, čo viedlo k založeniu Nepálskeho národného združenia horských vodcov v roku 2012,“ vysvetľuje Patrick Z'Brun hrdo. Tento rýchly vývoj znamená, že NNMGA je teraz schopná organizovať svoje vlastné školiace kurzy. A to bolo našim cieľom. Z tohto dôvodu sa nadácia Swiss Sherpa zaujíma aj o ďalšie časti sveta. „V súčasnosti máme rozpracovaný program v Argentíne a Pakistane,“ hovorí Patrick.

V Pakistane sa v Baltistane poskytuje podpora na založenie združenia horských vodcov a na podporu základnej školy. V Argentíne má naša podpora formu marketingu a anglického školenia pre mladých pracovníkov s cieľom „nabudiť turistický potenciál“ provincie Salta v Argentíne. Metódy sa môžu líšiť, ale zámer sa nemení: dať ľuďom zdroje, aby boli zodpovední za seba a mohli žiť slobodný, nezávislý a plnohodnotný život.

Tvoj “skialp set” obsahuje

Cena skialpsetu:
Ušetríte:
0.00 €